VISUAL MANAGEMENT – czyli jak usprawnić proces produkcji?
Visual Management to element koncepcji Lean Management, która skupia się na wytworzeniu jak największej wartości dla klienta, przy maksymalnym wyeliminowaniu marnotrawstw tj. strat w procesie produkcji.
Zacznijmy od początku, od Visual Management.
Zastanawialiście się kiedyś jakby to było gdyby codziennie wykonywane działania były realizowane w prostszy uporządkowany sposób? Jakby istniały wyznaczniki, znaki, które ukierunkowałyby wszystkie działania, pomagając osiągnąć wyznaczony cel. Co wówczas by się wydarzyło?
Szybciej realizowalibyśmy swoje zadania, efektywniej, nie tracilibyśmy czasu na czynności zbędne, a w rezultacie mielibyśmy więcej czasu dla siebie.
W ten sposób dookoła nas działa wiele schematów, tylko że wpasowały się one w codzienne życie tak bardzo, że nawet ich nie zauważamy. Doskonałym przykładem mogą być zakupy w jakimkolwiek większym markecie. Jadąc do dyskontu wiesz, gdzie zaparkować, ponieważ parking oznaczony jest odpowiednimi znakami. Wchodząc do sklepu, chcąc kupić pieczywo, kierujesz się prosto do alejki oznaczonej pieczywo, a w przypadku zeszytu do działu z napisem artykuły biurowe. Chcąc zapłacić za zakupy szukasz napisu kasy, itd. Takich schematów można opisać bardzo dużo. Wpływają one na poprawę jakości, szybkości i efektywności.
Najprościej mówiąc Visual Management to wszystkie narzędzia wizualne takie jak tablice informacyjne, tablice powitalne, oznaczenia produkcji, znaki bhp, tablice 5S, tabliczki identyfikacyjne, oznaczenia maszyn i urządzeń, etykiety magnetyczne, znaki podłogowe, itp., wykorzystywane na produkcji. Narzędzia te pozwalają na szybką i skuteczną komunikację oraz na uporządkowanie procesów produkcji, systemu pracy i stanowiska pracy.
Jak usprawnić proces produkcji?
Wiemy już, że Visual Management to system wizualny, który możemy wykorzystać m.in. na produkcji. Wszelkiego rodzaju komunikaty przedstawiane w formie graficznej wpływają na efektywność produkcji. W obecnych czasach to właśnie obraz jest najlepiej przyswajany przez odbiorcę, a na zarejestrowanie go pracownik potrzebuje zaledwie kilku sekund. W ten sposób zostaje usprawniona jego praca. Poprzez odpowiednie oznaczenie pracownik dostaje sygnał, impuls, na którym stanowisku pracy ma wykonać zadanie, na której linii produkcyjnej, gdzie znajdują się narzędzia i gdzie muszą zostać odłożone, gdzie znajduje się awaria, a wszystko to pozwala skrócić czas wykonania zadania i oddziałuje na jego efektywność. Co więcej, pozwala wyeliminować czynności zbędne, które marnotrawią czas pracy. Ulepszony zostaje również system informowania o błędach i awariach, a ich ilość jest zniwelowana. Wszystkie osoby zaangażowane w produkcję otrzymują bieżącą informację o stanie poszczególnych etapów produkcji. Dzięki odpowiedniemu systemowi oznaczeń komunikacja staje się sprawniejsza, a pracownik nie musi się niczego domyślać. W efekcie zyskujemy ustandaryzowany proces produkcyjny, w którym bez większego problemu odnajdzie się każdy, nawet nowy pracownik.
Szukasz rozwiązań Visual Management dla swojej produkcji? Sprawdź ofertę CREATIVEO.PL